Program kompleksowej opieki nad chorymi po zawale

- Modelowy program zapobiegania wtórnym zawałom serca ogłoszono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. To pierwszy tego typu projekt adresowany do samorządów.


W ostatnich 20 lat aż o 30 proc. udało się w Polsce zmniejszyć się występowanie tzw. ostrych zespołów wieńcowych. Dzięki temu na 170 tys. osób, które umierają z powodu chorób układu krążenia, jedynie 20 tys. ginie na skutek zawału. Nadal jednak zbyt wysoka jest śmiertelność wśród tych osób, które mają kolejny atak serca. W pierwszym roku po zawale umiera 15 proc. chorych, a po 4 latach - 33 proc.

Według prof. Dariusza Dudka, przewodniczącego Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jednym z głównych tego powodów jest niedostateczna wiedza chorych o zapobieganiu wtórnym zawałom.

"Chorzy często nie zdają sobie sprawy z podwyższonego ryzyka kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych. Kiedy tylko lepiej się poczują odstawiają leki nie konsultując tego z lekarzem" - twierdzi specjalista. Tymczasem poza stosowaniem się do zaleceń farmakoterapii chorzy powinni też przestrzegać odpowiedniej diety i poddawać się regularnym badaniom. Wtedy można znacznie zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału.

Chorzy po wypisaniu ze szpitala nie są objęci kompleksową opieką i po jakimś czasie często powracają do złych nawyków, które mogą doprowadzić do kolejnego zawału.

Prof. Tomasz Pasierski z Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego uważa, że mogą to zmienić działania informacyjno-edukacyjne dla chorych, które powinny być prowadzone już na etapie, kiedy opuszczają oni szpital i są zmotywowani do zmiany stylu życia.

"Należy szczególnie w tym momencie zwrócić pacjentowi uwagę na ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich, w tym regularne zażywanie przepisanych leków. Konsekwentne i długofalowe edukowanie pacjentów w zakresie zasad profilaktyki wtórnej zdaje się mieć kluczowe znaczenie" - podkreśla specjalista.

Modelowy program dla chorych po zawale został opracowany w oparciu o wytyczne Agencji Oceny Technologii Medycznych. Mogą go wdrożyć jednostki samorządu terytorialnego na różnych szczeblach: wojewódzkim, powiatowym lub gminnym. Zakłada on edukację lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek z oddziałów kardiologicznych, którzy mają pełnić rolę edukatorów pacjentów po zawale.

Chory po wyrażeniu zgody ma otrzymać indywidualnie opracowaną kartę postępowania zdrowotnego. Jeszcze w szpitalu zostanie zaproszony do uczestnictwa w szkoleniu edukacyjnym oraz w indywidualnych konsultacjach z rehabilitantem, podczas których ustalony byłby zakres możliwych do podjęcia ćwiczeń.

Pacjentowi przydzielony zostałby edukator, który w fazie ambulatoryjnej miałby stały kontakt z pacjentem. W kolejnych miesiącach chory regularnie odbywałby wizyty u lekarza w przychodni, by ocenić efekty terapii oraz ogólny stan zdrowia. Wówczas też otrzymywałby dalsze propozycje prowadzenia planu postępowania zdrowotnego. (PAP)

 

Źródło: 14.05. Warszawa (PAP)

Portal medicalnet.pl o nowej inicjatywie krakowskich kardiologów

Carint Scanmed: porady dla chorych po zawale

Carint Scanmed proponuje darmowe porady rehabilitanta, dietetyka i kardiologa osobom, które przeszły zawał serca i były leczone w Centrum Kardiologii działającym w krakowskim Szpitalu Św. Rafała. Pierwsze wykłady na temat choroby wieńcowej spółka zorganizowała 14 maja 2011 roku.

Kolejne spotkania są planowane we wrześniu 2011. Wykłady na temat choroby wieńcowej, zabiegu angioplastyki, rehabilitacji oraz ABC prewencji przed- i pozawałowej przeprowadzili dr Jerzy Matysek, ordynator z Krakowskiego Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Szpitalu św. Rafała oraz profesor Dariusz Dudek. Klub Pacjenta spotkał się z ogromnym zainteresowaniem chorych oraz ich rodzin.

Czytaj więcej: Portal medicalnet.pl o nowej inicjatywie krakowskich kardiologów

Scanmed:51,8 mln zł przychodów za 2010 rok

Grupa Scanmed zanotowała w 2010 roku 51,8 mln zł przychodów za 2010 rok. W 2009 roku przychody miały wartość 50,1 mln zł. Spółka Scanmed SA prowadząca Szpital Św. Rafała zanotowała w 2010 roku 34,68 mln zł przychodów.

W 2010 roku kontrakty Grupy  z Narodowym Funduszem Zdrowia stanowiły 53,6 proc przychodów Grupy, czyli wyniosły 27,77 mln zł. Wpływy od pacjentów komercyjnych stanowiły 23,7 proc. przychodów ogółem i wyniosły 12,26 mln zł. Wpływy z abonamentów medycznych stanowiły 6,3 proc. przychodów ogółem i wyniosły 3,25 mln zł. Aż 16 proc. wpływów w przychodów ogółem, czyli w sumie 8,5 mln zł pochodziło ze świadczeń udzielanych na rzecz klientów towarzystw ubezpieczeniowych, klientów innych centrów medycznych oraz pozostała łych klientów instytucjonalnych.

Czytaj więcej: Scanmed:51,8 mln zł przychodów za 2010 rok

Carint laureatem podwójnej nagrody magazynu Forbes i portalu onet.pl

Diament Forbesa oraz E-diament Forbesa i Onet.pl – te dwa ważne wyróżnienia przyznano firmie CARINT. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 23 lutego w Krakowie

W tegorocznym rankingu najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw magazynu Forbes, na wysokim 6 miejscu w województwie Małopolskim, znalazła się firma CARINT Sp. z o. o. Nasze konsorcjum medyczne może poszczycić się znacznym wzrostem swej wartości oraz  prężnym rozwojem.

Na profesjonalizm CARINT  Sp. z o.o. składa się innowacyjność idąca w parze z doświadczeniem specjalistów z dziedziny  kardiologii oraz kompleksowe podejście do zarządzania, czego dowodem jest druga  nagroda przyznana przez magazyn Forbes i portal Onet.pl.

„E-diament Forbesa i Onet.pl” otrzymały  tylko 3 firmy z Małopolski, które posiadają najlepszą z punktu widzenia biznesowego stronę internetową. Firma CARINT wychodzi naprzeciw oczekiwań zarówno pacjentów, swoich obecnych i przyszłych partnerów oraz pracowników.

Czytaj więcej: Carint laureatem podwójnej nagrody magazynu Forbes i portalu onet.pl