Artykuły

Dbaj o serce w czasie upałów !

Choć wiadomo, że osoby z chorobami układu krążenia zdolne są do prowadzenia aktywnego trybu życia, a słoneczna aura zachęca do spędzania czasu poza domem, w czasie upałów należy zwrócić szczególną uwagę na stan naszego zdrowia- zwłaszcza serca. Wysoka temperatura doskwiera wszystkim, lecz najbardziej narażone stają się osoby właśnie z chorobami układu krążenia i starsze.

Zaostrzenie dolegliwości związanych np. z chorobą wieńcową może nastąpić na skutek długotrwałych wysokich temperatur, których w ostatnich tygodniach doświadcza cała Polska. Zwłaszcza w zamkniętej przestrzeni miasta, gdzie odczuwalną temperaturę potęgują betonowe ściany i asfaltowe ulice, należy zachować szczególną ostrożność. Osoby z problemami układu sercowo- naczyniowego narażone są zwłaszcza na przegrzanie organizmu, odwodnienie, spadek ciśnienia tętniczego co w konsekwencji doprowadzić może do pogorszenia stanu zdrowia. Podczas upałów narażony jest także nasz układ nerwowy: występują problemy z koncentracją, jesteśmy podenerwowani i bardziej skłonni do agresji. Groźne jest także nadmierne wiotczenie naczyń krwionośnych. Powoduje to ich niewydolność, co w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia. Im dłużej trwa upał, tym tragiczniejsze są jego skutki. Odnotowano, że śmiertelność wzrasta dziennie nawet od 1.5 do 3 razy podczas długoterminowego nasilenia temperatur.

Jednak nie jesteśmy bez szans w walce z upałem. Nigdy nie należy ignorować sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Mogą to być m.in. ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, zasłabnięcia, męczący kaszel, nadmierne oddawanie moczu czy ochłodzenie kończyn. Jeśli stwierdzimy u siebie takie objawy, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.


Dodatkowo istnieje kilka prostych sposobów jak pomóc sobie i swojemu sercu podczas tropikalnych upałów:

•Osoby z problemami układu sercowo- naczyniowego bezwzględnie powinny unikać wychodzenia za zewnątrz, zwłaszcza między godziną 10 a 15

•Jeśli nasz tryb życia wymusza na nas przebywanie na zewnątrz podczas upałów, nie zapominajmy o nakryciu głowy i piciu jak największej ilości płynów (woda, soki)
•Unikajmy kawy i alkoholu

•Należy ubierać luźne, przewiewne ubrania

•Jeśli w naszym miejscu pracy jest klimatyzacja, unikajmy nagłego wychodzenia na zewnątrz. Duża różnica temperatur może spowodować szok termiczny

•Osoby zażywające leki powinny pamiętać o ich regularnym i punktualnym przyjmowaniu

•Unikajmy tłustych potraw, najlepsza dieta dla naszego serca nie tylko w czasie upałów to lekkostrawne dania, dużo owoców i warzyw.

•W miarę możliwości należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a po nim dobrze wypocząć w zacienionym, wentylowanym miejscu.